Kontakt/Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy zaczyna się rekrutacja?

Każdego roku termin rekrutacji do klas pierwszych jest wyznaczany przez organ prowadzący – Wydział Oświaty, szczegóły można znaleźć tu: https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolapodstawowa/dokumenty

Ile klas pierwszych otwiera się każdego roku?

Każdego roku jest uruchamiana jedna klasa integracyjna i zazwyczaj dwie klasy specjalne (ilość klas specjalnych może być inna każdego roku).

Jaka jest liczebność klas?

W klasach integracyjnych uczy się 20 uczniów, w tym 5 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W klasach specjalnych jest miejsce dla 4 uczniów z orzeczeniem.

Jak przebiega rekrutacja do klasy integracyjnej?

Rekrutacja do klasy integracyjnej dla dzieci bez orzeczeń przebiega internetowo. Należy zalogować się na stronę: https://nabor.pcss.pl/poznan

Jak przebiega rekrutacja do klasy specjalnej?

Po zapoznaniu się z ofertą szkoły Rodzice składają wniosek do Wydziału Oświaty o skierowanie do dziecka do szkoły.

Czy rodzice spoza Poznania mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do klasy integracyjnej?

Nie. Klasy integracyjne przeznaczone są mieszkańców Poznania.

Czy można wpisać dziecko na listę rezerwową?

Szkoła nie tworzy list rezerwowych.

Czy uczniowie z orzeczeniem mają zajęcia rewalidacyjne?

Tak. Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego realizują indywidualne zajęcia rewalidacyjne ze specjalistami przyznane na podstawie zapisów orzeczenia.

Jacy specjaliści pracują w szkole?

W naszej szkole pracują: logopedzi, pedagodzy, pedagodzy specjalni, terapeuci osób ze spektrum autyzmu oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagog, rehabilitant, specjalista integracji sensorycznej i psycholog. Większość nauczycieli przedmiotowych posiada kwalifikacje do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami.

Jakie dokumenty należy złożyć w procesie rekrutacji do klasy specjalnej?

Należy dostarczyć do Wydziału Oświaty w Poznaniu: orzeczenie na pierwszy etap edukacyjny oraz wypełniony wniosek, by ubiegać się o skierowanie do szkoły.

Jakie dokumenty należy złożyć w procesie rekrutacji do klasy integracyjnej bez orzeczenia?

Do klasy integracyjnej bez orzeczenia należy wypełnić wniosek dostępny na stronie naboru https://nabor.pcss.pl/poznan

oraz dołączyć w formie papierowej do szkoły pierwszego wyboru lub online wszystkie zaświadczenia (deklaracja o wielodzietności, zamieszkania na terenie miasta Poznań, Urzędowe Poświadczenie Odbioru i pierwsza strona PIT-u oraz inne dokumenty potwierdzające zadeklarowane treści).

Jakie dokumenty należy złożyć w procesie rekrutacji do klasy integracyjnej z orzeczeniem?

W szkole pierwszego wyboru należy złożyć wypełniony wniosek zawierający podstawowe dane dziecka oraz zaznaczone 3 placówki z listy realizujących ten typ kształcenia. Należy również dołączyć zaświadczenie potwierdzające rozliczenie podatków w Poznaniu (pierwsza strona PIT-u oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru), a także aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i zaświadczenie z poradni o podjętym procesie diagnostycznym na kolejny etap edukacyjny.

Czy dokumenty do klasy integracyjnej należy dostarczyć w formie papierowej?

Dokumenty do klasy integracyjnej można (nie jest obligatoryjne) dostarczyć w formie papierowej do placówki pierwszego wyboru lub załączyć online do wniosku na indywidualnym koncie do logowanie na stronie Naboru PCSS.

Dla kogo jest klasa specjalna?

W naszej szkole do klas specjalnych przyjmowane są dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm z normą intelektualną (bez sprzężenia z inną niepełnosprawnością).

Czy dzieci z opinią z poradni pedagogicznej przyjmowane są do klasy integracyjnej na innych zasadach?

Nie. Obowiązują zasady określone w Uchwale Rady Miasta Poznania w sprawie kryteriów rekrutacji.

Czy uczniowie posiadający opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzymują w szkole pomoc?

Tak. Uczniowie otrzymują pomoc na podstawie zapisów Rozporządzenia MEN w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

W jaki sposób można sprawdzić czy dziecko zostało przyjęte do szkoły?

Klasa integracyjna dla dzieci bez orzeczenia: Lista uczniów przyjętych do klasy integracyjnej zostanie wywieszona na drzwiach placówki w terminie wyznaczonym w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Poznania.

Klasa integracyjna dla dzieci z orzeczeniem: Rodzice zostaną powiadomieni telefonicznie o wynikach rekrutacji.

Klasa specjalna dla dzieci z orzeczeniem ze spektrum autyzmu: Rodzice otrzymają Skierowanie do szkoły listem poleconym z Wydziału Oświaty Miasta Poznania.

Czy można odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej?

Tak. Odwołanie należy skierować do Przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej szkoły pierwszego wyboru.

Czy absolwenci naszej szkoły piszą egzamin ósmoklasisty?

Tak. Wszyscy absolwenci naszej szkoły podchodzą do egzaminu. Uczniowie z orzeczeniami lub opiniami posiadają dostosowania zgodne z aktualnym komunikatem Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Czy w klasie specjalnej są inne podręczniki?

Uczniowie klas specjalnych posiadający orzeczenie wydane ze względu na spektrum autyzmu realizują obowiązującą podstawę programową i pracują na tych samych podręcznikach, co uczniowie klas integracyjnych.