Kolejny miesiąc z robotem Photon za nami. Tym razem przenieśliśmy się na farmę i utrwaliliśmy sylwetki wiejskich zwierząt hodowlanych, oczywiście z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon. Nie zapomnieliśmy również o naszych ”milusińskich” czyli o domowych czworonogach. Programowaliśmy trasę Photonowi, tak aby dotarł do wszystkich zwierząt poukładanych na macie w odpowiedniej kolejności. W tym zadaniu nauczyliśmy się kolejnego interfejsu programowania: Photon Badge. Projektowaliśmy program robota za pomocą instrukcji z symbolami- strzałek, kolorów, dźwięków oraz czujników.
Mierzenie odległości z Photonem okazało się bardzo ciekawym wyzwaniem. Szacowaliśmy odległości za pomocą włóczki, następnie programowaliśmy robota w interfejsie Photon Blocks tak, aby pokonał tę szacowaną odległość. Kolejnym zadaniem było dopasowanie odpowiedniego pudełka do wielkości naszego robota. Po zmierzeniu Photona ustaliliśmy, że najlepszym i najwłaściwszym opakowaniem jest pudełko o wymiarach: 20×20 cm.
Photon postawił przed nami kolejne wyzwanie, poznać naszych najbliższych sąsiadów. Dzięki mapie politycznej Europy mogliśmy rozpoznać kontury krajów. Na piankowej macie znajdowały się karty z konturami krajów sąsiadujących z Polską. Naszym zadaniem było zaprogramowanie robota, tak aby dojechał do wybranego konturu i zapalił kolor czułek oraz oczu na taki, który odpowiadał nazwie danego kraju. Przekładaliśmy, obracaliśmy i dopasowywaliśmy odpowiedni kontur kraju do granic naszej ojczyzny. Na koniec zajęć stworzyliśmy wspólnie pracę plastyczną, przedstawiającą kontury: Polski i państw z nami sąsiadującymi.
Tabliczka mnożenia z Photonem? To jakiś żart? Wcale nie. Okazało się, że dzięki Photonowi mogliśmy uczestniczyć w zabawie i utrwalić dotychczas poznaną tabliczkę mnożenia. W tym zadaniu oprócz znajomości mnożenia ważna była współpraca, która niezmiennie prowadzi do sukcesu.
Zadania z warunkami to ostatni etap z aplikacją Photon.edu. Utrwalone przez nas komendy: powtórz, czekaj, jeżeli, posłużyły przy rozwiązywaniu zadań tekstowych. Ku naszemu zaskoczeniu po wykonaniu tych wszystkich zajęć, uświadomiliśmy sobie, że każdego dnia mamy do czynienia z algorytmami i warunkami?
W listopadzie skupiliśmy się na wypiekach. Z okazji 11 listopada i świętując poznańska tradycję upiekliśmy kruche rogaliki. Następnie uczyliśmy się pieczenia muffinek czekoladowych. Na koniec miesiąca upiekliśmy korzenne ciasteczka świąteczne,które będziemy dekorować po Mikołajkach. Żeby nie było tak słodko wykonaliśmy również sałatkę z naszych ulubionych owoców.