Rozbudowa Szkoły

Projekt i wizja rozbudowy szkoły

Tata naszej uczennicy z 2B, który na co dzień pracuje jako projektant, przygotował projekt i wizję rozbudowy szkoły. Jest to efekt „burzy mózgów”, który został opracowany przez Pana Projektanta wspólnie z dyrekcją, kadrą nauczycielską i rodzicami.

Spotkanie z Przemysławem Foligowskim oraz Norbertem Napierajem

W dniu 17.10.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Przemysławem Foligowskim – Dyrektorem Wydziału Oświaty Miasta Poznania oraz Norbertem Napierajem – Radnym Miasta Poznania z okręgu Piątkowo – Podolany.
Początek spotkania był trudny i nie napawał optymizmem. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice usłyszeli o trudnej sytuacji  i dużych ograniczeniach budżetowych, o braku pieniędzy oraz o innych pilnych potrzebach. Ze  strony Przemysława Foligowskiego padła propozycja rozwiązania zastępczego, a mianowicie wybudowania sali kontenerowej lub balonowej. „ Za parę lat będziemy w tym samym miejscu i staniemy przed tym samym problemem” – przekonywał Dyrektor Szkoły Łukasz Skowronek. Przełom w rozmowach nastąpił, gdy kadra szkoły i rodzice przedstawili swoje argumenty. Zauważono, ze szkoły integracyjne i specjalne są zaniedbywane.  Że duże rejonowe szkoły dla dzieci zdrowych mają większą siłę przebicia i łatwiej uzyskują dotacje na budowę pięknych sal i nowoczesnych pomieszczeń. Przekonywano o wyjątkowości naszej szkoły. „Z tego co mi wiadomo, druga taka szkoła w Polsce, znajduje się gdzieś w Małopolsce” – zauważył dyrektor Skowronek. Siłą szkoły jest wysoko wykwalifikowana kadra i innowacyjny sposób integracji dzieci autystycznych i zdrowych. Inne szkoły zapewniają jedynie aspekt edukacyjny, a w przypadku dzieci autystycznych musi istnieć zarówno terapia jak i edukacja. Dużo tańszy jest model integracji zastosowany w naszej placówce, w porównaniu z modelem 1:1 praktykowanym w innych szkołach.  Jednak argumentem, który zrobił chyba największe wrażenie na naszych gościach, jest zatrważająca statystyka mówiąca o lawinowym wzroście  ilości dzieci dotkniętych autyzmem. „Kilkadziesiąt lat temu były to sporadyczne przypadki. Kilka lat temu jedno dziecko  na sto. Dzisiaj co osiemdziesiąte ósme dziecko” – alarmowała Anna Niklewska, nauczycielka i mama dziecka autystycznego. Za kilka lat społeczeństwa mogą stanąć  przed poważnym problemem. System edukacji również. Perspektywicznie taniej jest już dziś doposażyć szkoły takie jak nasza i kształcić wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską oraz próbować powielać wzorce wypracowane w naszej szkole w innych placówkach tego typu.
Obaj panowie przyznali, że są pod dużym wrażeniem metod pracy i jakości kształcenia.” To niebywałe, że w tych warunkach które są, udaje się tyle rzeczy zrealizować” – powiedział Norbert Napieraj. Pomimo trudności, poziom jest tak wysoki, że jesteśmy w pierwszej dziesiątce wśród szkół podstawowych w Poznaniu. O jakości szkoły świadczy również  kilkukrotnie większa ilość chętnych w trakcie rekrutacji.
Wszystkich silnych i mocnych argumentów jakie padły, nie sposób przytoczyć w tej krótkiej relacji. Jednak zdaje się, że przyniosły one efekt. Dyrektor Foligowski podsumowując rozmowę wskazał jakie pierwsze kroki powinniśmy podjąć, tak aby koncepcja „nie wisiała w powietrzu”, lecz żeby zaistniała i nabrała konkretnych kształtów. Bardzo istotne jest też zapewnienie, że w naszej szkole  odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty.
„Dzisiejsze spotkanie z radnym i dyrektorem oświaty uważam za bardzo konkretne i napawające nadzieją na to, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt. „ – tak po spotkaniu podsumował swoje wrażenia dyrektor Skowronek”.

Spotkanie z władzami miasta

Pragniemy poinformować, iż w piątek 17.10.2014 o godzinie 10.00 w naszej szkole odbędzie się kolejne spotkanie z władzami miasta, w sprawie rozbudowy budynku. W spotkaniu udział wezmą:
Przemysław Foligowski – Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Poznania oraz Norbert Napieraj – Wiceprzewodniczący Komisji Budżetu, Radny okręgu Piątkowo – Podolany

Spotkanie z Radnym Miasta Poznania – Panem prof. Antonim Szczucińskim

We wtorek 7 października o godz. 9.30, z inicjatywy Rady Rodziców i Dyrekcji Szkoły, naszą placówkę odwiedził Radny Miasta Poznania – Pan prof. Antoni Szczuciński (Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki, Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania).

Spotkanie dotyczyło trudnej sytuacji lokalowej, w jakiej znajduje się szkoła. Pan Radny zapoznał się z najważniejszym problemem, z jakim się borykamy, a mianowicie z brakiem sali gimnastycznej. Pomieszczenie, w którym obecnie odbywają się zajęcia wychowania fizycznego jest bardzo małe. Zwrócono również uwagę na bardzo niski standard pomieszczeń w piwnicy, w  których znajduje się szkolna biblioteka, a także sala komputerowa.

Przedstawiono szkice, mapki oraz wstępny projekt rozbudowy szkoły, przygotowany wspólnie przez Radę Rodziców i Dyrekcję. Projekt zakłada dobudowanie nowej bryły do istniejącego budynku, od strony boiska osiedlowego. Oprócz pełnowymiarowej sali gimnastycznej, miałaby się tam znaleźć również  pracownia komputerowa, nowa biblioteka, a także dwa lub trzy poziomy sal dydaktycznych.

„Przekonywać mnie nie trzeba” – to wypowiedź Pana Antoniego Szczucińskiego, która padła w trakcie rozmowy. Pan Radny doskonale rozumie problemy, z jakimi boryka się szkoła. Obecni na spotkaniu rodzice odnieśli wspólne wrażenie, że chęć pomocy i konkretnego działania ze strony Pana Radnego jest bardzo duża.
            Po godzinnej rozmowie, Pan Antoni Szczuciński obejrzał obecną salkę gimnastyczną, a także tą część szkoły, gdzie ciasne i źle oświetlone pomieszczenia powinny raczej pełnić funkcje zaplecza magazynowego, niż salek dydaktycznych.

Atmosfera spotkania była bardzo miła i sympatyczna, ale na samych uśmiechach się na szczęście nie skończyło. Uzgodniono kolejne terminy spotkań w szerszym gronie. Naszą szkołę już w przyszłym tygodniu odwiedzą kolejni radni oraz członkowie Komisji Oświaty i Wychowania. Skonkretyzowano też wstępny plan działania. Sprawa nabiera zatem tempa, co napawa optymizmem.