Większa czcionka
Większy kontrast
Wersja tekstowa

Spotkanie z Przemysławem Foligowskim oraz Norbertem Napierajem

W dniu 17.10.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Przemysławem Foligowskim – Dyrektorem Wydziału Oświaty Miasta Poznania oraz Norbertem Napierajem – Radnym Miasta Poznania z okręgu Piątkowo – Podolany.
Początek spotkania był trudny i nie napawał optymizmem. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice usłyszeli o trudnej sytuacji  i dużych ograniczeniach budżetowych, o braku pieniędzy oraz o innych pilnych potrzebach. Ze  strony Przemysława Foligowskiego padła propozycja rozwiązania zastępczego, a mianowicie wybudowania sali kontenerowej lub balonowej. „ Za parę lat będziemy w tym samym miejscu i staniemy przed tym samym problemem” – przekonywał Dyrektor Szkoły Łukasz Skowronek. Przełom w rozmowach nastąpił, gdy kadra szkoły i rodzice przedstawili swoje argumenty. Zauważono, ze szkoły integracyjne i specjalne są zaniedbywane.  Że duże rejonowe szkoły dla dzieci zdrowych mają większą siłę przebicia i łatwiej uzyskują dotacje na budowę pięknych sal i nowoczesnych pomieszczeń. Przekonywano o wyjątkowości naszej szkoły. „Z tego co mi wiadomo, druga taka szkoła w Polsce, znajduje się gdzieś w Małopolsce” – zauważył dyrektor Skowronek. Siłą szkoły jest wysoko wykwalifikowana kadra i innowacyjny sposób integracji dzieci autystycznych i zdrowych. Inne szkoły zapewniają jedynie aspekt edukacyjny, a w przypadku dzieci autystycznych musi istnieć zarówno terapia jak i edukacja. Dużo tańszy jest model integracji zastosowany w naszej placówce, w porównaniu z modelem 1:1 praktykowanym w innych szkołach.  Jednak argumentem, który zrobił chyba największe wrażenie na naszych gościach, jest zatrważająca statystyka mówiąca o lawinowym wzroście  ilości dzieci dotkniętych autyzmem. „Kilkadziesiąt lat temu były to sporadyczne przypadki. Kilka lat temu jedno dziecko  na sto. Dzisiaj co osiemdziesiąte ósme dziecko” – alarmowała Anna Niklewska, nauczycielka i mama dziecka autystycznego. Za kilka lat społeczeństwa mogą stanąć  przed poważnym problemem. System edukacji również. Perspektywicznie taniej jest już dziś doposażyć szkoły takie jak nasza i kształcić wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską oraz próbować powielać wzorce wypracowane w naszej szkole w innych placówkach tego typu.
Obaj panowie przyznali, że są pod dużym wrażeniem metod pracy i jakości kształcenia.” To niebywałe, że w tych warunkach które są, udaje się tyle rzeczy zrealizować” – powiedział Norbert Napieraj. Pomimo trudności, poziom jest tak wysoki, że jesteśmy w pierwszej dziesiątce wśród szkół podstawowych w Poznaniu. O jakości szkoły świadczy również  kilkukrotnie większa ilość chętnych w trakcie rekrutacji.
Wszystkich silnych i mocnych argumentów jakie padły, nie sposób przytoczyć w tej krótkiej relacji. Jednak zdaje się, że przyniosły one efekt. Dyrektor Foligowski podsumowując rozmowę wskazał jakie pierwsze kroki powinniśmy podjąć, tak aby koncepcja „nie wisiała w powietrzu”, lecz żeby zaistniała i nabrała konkretnych kształtów. Bardzo istotne jest też zapewnienie, że w naszej szkole  odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty.
„Dzisiejsze spotkanie z radnym i dyrektorem oświaty uważam za bardzo konkretne i napawające nadzieją na to, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt. „ – tak po spotkaniu podsumował swoje wrażenia dyrektor Skowronek”.

Kontakt i lokalizacja

Os. Jana III Sobieskiego 102
60-688 Poznań
61 823 43 71