Większa czcionka
Większy kontrast
Wersja tekstowa

Nasze lektury w klasach: I, II, III, IV, V, VI, VII w roku szkolnym 2017/2018

 

 

 KLASA 1

1. Hans Christian Andersen „Baśnie” (do wyboru)

2. Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu    skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”

3. Jan Brzechwa „Brzechwa dzieciom”

4. A. i Cz. Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

5. Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”

6. Barbara Tylicka „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie”

 

KLASA 2

1. Hans Christian Andersen „Baśnie”

2.  Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

3.  Maria Kruger „”Karolcia”

4.  Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

5. Elżbieta Zubrzycka „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”

 

 

KLASA 3

1. Hans Christian Andersen „Baśnie”

2. M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”

3. Maria Konopnicka „Jak to ze lnem było”

4. Maria Kruger „Karolcia”

5. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”

6. R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

 

 

KLASA 4

1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”

2. Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” komiks

3. Rene Goscinny, Jean-Jacques „Mikołajek” (wybór opowiadań)

3. Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz”(opisy)

4. Joanna Olech „Dynastia Miziołków”

5. Wybrane podania i legendy polskie.

6. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault „Kopciuszek”, „Kot w butach”

7. Aleksander Puszkin „Bajka o rybaku i rybce”

8. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

LITERATURA UZUPELNIAJĄCA

9. Adam Bahdaj „Kapelusz za 100 tysięcy”

10. F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”

11. Janusz Korczak  „Król Maciuś Pierwszy”

12. Maria Kownacka, Zofia Malicka „Dzieci z Leszczynowej Górki”

13. Selma Lagerlof „Cudowna podróż”

14. J. M. Leprince de Beaumont „Piękna i Bestia”

15. Sat-Okh „Biały mustang”

 

 

 

 

KLASA 5

1. Ignacy Krasicki „Wybór bajek”

2. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii” - część 1: „Lew, Czarownica i stara szafa”

3. Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

4. J. K.Rowlling  „Harry Potter i kamień filozoficzny”

5. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

6. Biblia –Powstanie świata i człowieka

7. Wybrane mity greckie np.: mit o Prometeuszu, powstaniu świata, o Syzyfie, o Demeter i Korze…

 

KLASA 6

1. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” ( fragmenty)

2.Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”

3.Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”

4.Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”

5. F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”

LITERATURA UZUPELNIAJĄCA

6. Z. Nienacki „Pan Samochodzik i templariusze”

7. D.Terakowska  „Władca Lewawu”

 

 

 

KLASA 7

1. CH. Dickens „Opowieść wigilijna”

2. Aleksander Fredro „Zemsta”

3. A. Kamiński „Kamienie na szaniec”

4. Jan Kochanowski  „Wybór fraszek, pieśni i trenów”

5. Ignacy Krasicki „Żona modna”

6. Adam Mickiewicz „Dziady” część II

7. Adam Mickiewicz  „Ballady”- „Lilije”, „Świtezianka”

8. J. Słowacki „Balladyna”

LITERATURA UZUPELNIAJĄCA

9. Henryk Sienkiewicz „Latarnik”

10. E.E. Schmitt „Oskar i pani Róża”

 

 

 Listę lektur obowiązującą w roku szkolnym 2017/2018 napisałam na podstawie informacji od naszych nauczycieli.

 

                                                                                    Bibliotekarz – Hanna Gintrowicz

Kontakt i lokalizacja

Os. Jana III Sobieskiego 102
60-688 Poznań
61 823 43 71